Ośrodek Kształcenia Lotniczego ma 40 lat

Ponad 700 pilotów cywilnych wyszkolił Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Ośrodek w tym roku obchodzi 40 urodziny i… kształci kolejne kadry pilotów. Mimo wakacji trwa tam szkolenie lotnicze, a jesienią 25 nowych pilotów otrzyma licencje. Ośrodek Kształcenia Lotniczego (OKL) jest samodzielną, pozawydziałową jednostką organizacyjną Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Głównym celem działalności ośrodka, które znajduje się w podrzeszowskiej Jasionce, jest lotnicze szkolenie studentów kierunku lotnictwa i kosmonautyki na wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz, na specjalności "pilotaż". 

Rzeczniczka uczelni Anna Worosz przypomniała, że Politechnika Rzeszowska jest jedyną politechniką w Polsce, która kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Zaznaczyła, że studenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka PRz zdobywają przede wszystkim tytuł magistra inżyniera, a część z nich zdobywa też licencje pilota. Dyrektor OKL Mieczysław Górak powiedział w rozmowie z PAP, że obecnie w ośrodku szkoli się 106 przyszłych pilotów, w tym 37, którzy dopiero rozpoczęli treningi. Całe szkolenie trwa 3 lata. Studenci odbywają szkolenia na różnych typach samolotów, w tym na – będących rzadkością – dwusilnikowych. W czasie trzech lat szkoleń studenci odbywają szkoleniowe loty z instruktorem, zakończone egzaminami. Dopiero po zdaniu egzaminu odbywają samodzielne loty. W czasie treningów uczą się m.in. przygotowania do lotu, ustawiania przyrządów, notowania warunków meteorologicznych, startu, wykonywania lotu, w tym skręcania, a także podchodzenia do lądowania i kołowania. Zdaniem Góraka, który jest też instruktorem i pilotem, najtrudniejszą umiejętnością, jaką muszą zdobyć przyszli piloci, jest opanowanie lotu wyłącznie według wskazań przyrządów, czyli bez widzialności ziemi. „Bez tej umiejętności nie byłoby w ogóle lotnictwa komunikacyjnego” – ocenił szef OKL. Ośrodek ma własną nowoczesną bazę dydaktyczną: nowej generacji samoloty, symulatory, własne lotnisko EPRJ z betonowym pasem startowym, zlokalizowane w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego, a także zmodernizowaną płytę postojową i nowo wybudowane drogi kołowania. Wśród urządzeń treningowych są symulatory Alsim ALX, które umożliwiają szkolenie w kilku klasach samolotów: od jednosilnikowych samolotów tłokowych, przez wielosilnikowe samoloty tłokowe, do samolotów odrzutowych. Zostały zaprojektowane i certyfikowane do szkoleń na licencję pilota zawodowego CPL, liniowego ATPL, współpracy w załodze MCC, na samolotach z napędem odrzutowym JOC. Obecnie rzeszowski ośrodek dysponuje flotą 18 samolotów. Ośrodek Kształcenia Lotniczego powstał w 1977 r. Pomysł utworzenia szkoły pilotów kształconych na wysokim poziomie zrodził się z potrzeby – prężnie rozwijające się w latach 70. lotnictwo komunikacyjne potrzebowało wykwalifikowanych pracowników, a wprowadzane do eksploatacji samoloty nowej generacji stawiały coraz wyższe wymagania. O lokalizacji ośrodka w Rzeszowie przesądziły głównie duża koncentracja zakładów przemysłu lotniczego, jedyna wyższa uczelnia techniczna w tym regionie oraz duże lotnisko komunikacyjne ze statusem lotniska międzynarodowego z nowoczesnym, jak na owe czasy, wyposażeniem radiowo-nawigacyjnym. Na mocy porozumienia między ówczesnymi Ministerstwem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki a Ministerstwem Komunikacji w roku akademickim 1976/1977 na Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęto kształcenie studentów na specjalności „pilotaż”. 

W ciągu swojej historii PRz wyszkoliła ponad 700 pilotów lotnictwa komunikacyjnego w systemie szkolenia zintegrowanego, którzy obecnie pracują w polskich i zagranicznych liniach lotniczych. Spośród nich najbardziej znany jest kpt. Tadeusz Wrona, który w listopadzie 2011 r. awaryjnie wylądował na Okęciu Boeingem 767 z 220 pasażerami i 11 członkami załogi na pokładzie. Samolot, w którym nie udało się wysunąć podwozia, wylądował "na brzuchu"; nikt nie został ranny. Źródło: dlapilota

Komentarze

Popularne posty