Odsłaniamy kulisy zdjęć do filmu Dywizjon 303 w podwarszawskich Oborach

Na zdjęciu: Maciej Zakościelny, Antoni Królikowski, Maciej Marczewski, Janek Wieczorkowski, Stephen Billington, John Kay Steel, Marcin Kwaśny, Robert Żołędziewski, Jamie Hinde, Sławomir Mandes, Krzysztof Kwiatkowski, Piotr Adamczyk, Aleksander Wróbel, Nikodem Rozbicki (fot. Piotr Fotek/Film Media)
W dniu 15 września na lotnisku w podwarszawskich Oborach odbyło się spotkanie mediów z aktorami grającymi kluczowe role w produkcji "Dywizjon 303". Na kilka dni września podwarszawskie lotnisko Konstancin-Jeziorna w Oborach przemieniło się w stację lotniczą brytyjskich Royal Air Force. Na planie można było obejrzeć oryginalny latający samolot Hurricane, który przyleciał z brytyjskiego muzeum oraz idealnie odwzorowane makiety. Przed hangarem można było podziwiać idealnie zdublowane kokpity Hurricane'a i Messerschmitta Bf 109, w których aktorzy będą grać sceny walki w powietrzu. Niestety dużo informacji na temat filmu jest nadal owianych tajemnicą, więc w tym momencie zachęcamy do obejrzenia filmu i zapoznania się z materiałem prasowym przygotowanym przez dystrybutora filmu. „Dywizjon 303” – wyczekiwana od lat superprodukcja o polskich lotnikach walczących w słynnej Bitwie o Anglię, realizowana na podstawie bestsellerowej powieści Arkadego Fiedlera. Zdjęcia do filmu kręcone będą w Polsce i Wielkiej Brytanii, zaś budżet widowiska wyniesie 14 mln zł. W rolach głównych filmu – wśród gwiazdorskiej obsady, której nazwiska będą stopniowo ujawniane – występują m.in. Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Produkowany przez firmę Film Media S.A. „Dywizjon 303” trafi na ekrany kin w 2017 roku. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość. 
Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II Wojny Światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim. Źródło: aviation24.pl

Komentarze

Popularne posty