Pierwszy w świecie wiatrakowiec medyczny

Na targach lotnictwa lekkiego nad Jeziorem Bodeńskim pokazano pierwszy w świecie wiatrakowiec przeznaczony do przewozu chorych, Celier C-44. W jego kabinie mieści się chory / ranny na noszach i pilot. 
Oprócz tego przewożony jest standardowy zestaw urządzeń do opieki medycznej, takich jak pulsometr, defibrylator, ssak, czy butla tlenowa. Prototyp wiatrakowca oblatano 21 listopada 2015. Maksymalny udźwig medycznego C-44 to 150 kg. Producent deklaruje, że może on wykonać 90% zadań ewakuacji medycznej realizowanych obecnie przez śmigłowce, a koszt jego eksploatacji wyniesie zaledwie 10% ceny misji wykonanej przez wiropłat. Co najważniejsze, C-44 może operować z lotnisk o nawierzchni nieutwardzonej, o długości powyżej 100 m. Projekt medycznego C-44 zrealizowano we współpracy z hiszpańskim przedsiębiorstwem Bell Comm, które częściowo go sfinansowało. Wkrótce Hiszpanie rozpoczną eksploatację wiatrakowca w rzeczywistych warunkach. Celier oferuje C-44 także wojsku, policji, służbom porządku publicznego, straży pożarnej i straży granicznej. Duży udźwig wiatrakowca pozwala na zamontowanie różnorodnego wyposażenia rozpoznawczo-obserwacyjnego, a nawet uzbrojenia. Źródło: Altair

Komentarze

  1. Dobry Artykuł, ciesze się ze mogłem go przeczytać. :) Akcesoria do ssaków medycznych. Sprzęt rehabilitacyjny. Maski do inhalacji. Inhalatory. Akcesoria. Filtry.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz