Samolot PZL-102B KOS będzie odrestaurowany

W dniu 22 października 2015 roku Aeroklub Warszawski przekazał jako darowiznę na rzecz Fundacji Muzeum Komunikacji samolot turystyczno-sportowy PZL-102B KOS. Fundacja, założona przez utalentowanego inżyniera i kolekcjonera zabytków techniki Zbigniewa Lassotę, zobowiązała się do odrestaurowania samolotu pod nadzorem aeroklubu oraz prezentacji go Warszawiakom w organizowanym przez nią Muzeum wraz informacją, że stanowi on darowiznę Aeroklubu Warszawskiego. 
Wraz z samolotem będzie tam eksponowana należąca obecnie do Zbigniewa Lassoty bogata kolekcja zabytkowych samochodów, telefonów oraz maszyn do pisania. Nie bez znaczenia dla decyzji o przekazaniu KOSa Fundacji był fakt, że jej założyciel jest synem wybitnego konstruktora lotniczego inż. Stanisława Lassoty, projektanta tego (oraz wielu innych) samolotu. 

Dla przypomnienia, prototyp samolotu KOS oblatano w czerwcu 1958 roku natomiast nasz egzemplarz pochodzi z 1969 r. Stanowi on więc niewątpliwie rzadki zabytek lotniczy. Dzięki kolekcjonerskiej pasji Zbigniewa Lassoty i jego determinacji w przywracaniu życia historycznym cudom myśli inżynierskiej, także KOS – po przywróceniu mu oryginalnego blasku – będzie cieszył szeroką publiczność powstającego w Warszawie Muzeum Komunikacji oraz inspirował kolejne pokolenia polskich lotników i konstruktorów. Źródło: Aeroklub Warszawski

Komentarze

Popularne posty