Próbny lot japońskiego samolotu pasażerskiego

Pierwszy od pół wieku samolot pasażerski japońskiej produkcji odbył w środę swój pierwszy lot testowy. Maszyna ma 35 metrów długości i - w zależności od wersji - od 70 do 90 miejsc. Lot - w eskorcie dwóch myśliwców japońskich sił powietrznych - trwał około godziny. MRJ (Mitsubishi Regional Jet) został stworzony przez koncern Mitsubishi Heavy Industries pół wieku po poprzednim japońskim samolocie pasażerskim - turbośmigłowym YS-11, który jednak nie odniósł sukcesu. 
Po zakończeniu produkcji YS-11 rola japońskiego przemysłu lotniczego ograniczała się jedynie do dostaw części dla zagranicznych potentatów lotniczych takich jak Boeing i Airbus. 
MRJ, którego napęd stanowią dwa silniki odrzutowe, jest samolotem średniego zasięgu i ma obsługiwać połączenia regionalne. Jego producent twierdzi, że zebrał już ponad 400 zamówień z całego świata, nie tylko z Japonii. Pierwsza maszyna tego typu ma trafić do eksploatacji w 2017 roku. Najwięksi rywale japońskiego samolotu to brazylijski Embraer i kanadyjski Bombardier. Zdaniem ekspertów największe zalety MRJ to niskie zużycie paliwa i wysoki poziom bezpieczeństwa. Źródło: PAP

Komentarze

Popularne posty