W najbliższych latach Podkarpacie stawia m.in. na lotnictwo

Lotnictwo, ekologiczne rolnictwo oraz odpowiedzialna turystyka to jedne z kluczowych branż, których rozwój wspierać będzie samorząd województwa podkarpackiego w najbliższych latach. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli łatwiej korzystać z pieniędzy unijnych.
Branże kluczowe dla Podkarpacia zostały zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji woj. podkarpackiego. W dokumencie tym zostały określone jako tzw. inteligentne specjalizacje regionu – czyli są to kluczowe sektory gospodarki, które mają największy potencjał. Przedsiębiorcy funkcjonujący w tych branżach będą mogli liczyć na łatwiejszy dostęp do środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na l. 2014-2020.

Jak poinformował PAP rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, lotnictwo i kosmonautyka zostały wskazane w strategii, jako jedna z branż, która ma największe szanse na trwały rozwój Podkarpacia.
Istniejący w województwie klaster Dolina Lotnicza skupia ponad 120 firm z tej branży. 90 proc. polskiej produkcji lotniczej jest wytwarzane właśnie w tym regionie. Łączna wartość sprzedaży produktów firm z klastra przekroczyła w ubiegłym roku 2 mld dolarów. We wszystkich spółkach klastra pracuje ponad 26 tys. osób.
Leyko przypomniał, że Dolina Lotnicza zalicza się do najszybciej rozwijających się klastrów lotniczych na świecie. „Rozwój ten dotyczy potencjału produkcyjnego, wdrażania najnowocześniejszych technologii oraz budowy nowych centrów badawczo-rozwojowych i biur konstrukcyjnych. W okresie ostatnich 10 lat w rozwój przedsiębiorstw Doliny Lotniczej zainwestowano ponad 1,5 miliarda dolarów” - dodał.
Wyroby lotnicze z Podkarpacia montowane są w najnowocześniejszych samolotach pasażerskich takich firm jak Boeing, Airbus, Bombardier czy Embraer.
Firmy z podkarpackiego klastra produkują m.in. gotowe samoloty, śmigłowce, silniki lotnicze, podwozia samolotowe, przekładnie lotnicze, moduły turbin, a także setki innych skomplikowanych komponentów i zespołów, wykorzystując najnowocześniejsze technologie i materiały, takie jak monokryształy czy materiały kompozytowe.
W ciągu najbliższych 5 lat przemysł lotniczy województwa podkarpackiego planuje utworzyć ok. 4 tys. nowych miejsc pracy. Region liczy również na napływ nowych inwestycji oraz nowych inwestorów.
Leyko zaznaczył, że lotnictwo jest nie tylko nośnikiem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i innowacji, ale również musi ściśle współpracować z innymi istotnymi dla regionu sektorami, jak IT czy odlewnictwo, a także z szeroko rozumianym przemysłem elektromaszynowym.
Jak zapowiadają przedstawiciele Doliny Lotniczej, klaster jest przygotowany do tego, aby dobrze wykorzystać pieniądze unijne w nowej perspektywie finansowej. Źródło: PAP

Komentarze