W PZL Mielec otwarto nową ultranowoczesną anodownię i malarnię



Dnia 15 października 2014 Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu otworzyły nową, proekologiczną anodownię i malarnię. Budowa obiektu wyposażonego w nowoczesną linię technologiczną kosztowała nieco ponad 30 mln zł i była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W uroczystości wzięli udział liczni goście, m.in. Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Prezydent Mielca Janusz Chodorowski, Radni Sejmiku Wojewódzkiego, jak również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Agencji Rozwoju Regionalnego w Mielcu, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowego Inspektora Sanitarnego w Mielcu. Zaproszenia przyjęli również przedstawiciele środowisk naukowych z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Rzeszowskiej, reprezentanci firm z mieleckiej Strefy Ekonomicznej oraz polskich firm zrzeszonych w UTC.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Prezes PZL Mielec, Janusz Zakręcki, Wiceprezes Sikorsky Aircraft, Michael Gordon Tadeusz Matusewicz, właściciel firmy Matusewicz-Budowa Maszyn S.J., która była generalnym wykonawcą inwestycji.
– To ważny moment dla naszej firmy. Siedem lat temu po wejściu w struktury korporacji Sikorsky Aircraft Corporation obraliśmy kurs na bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska. Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie naszej pracy w tym zakresie i kolejny duży krok na drodze do unowocześniania zakładu. To początek nowej epoki dla procesów technologicznych realizowanych w Mielcu, a także kluczowy moment dla konkurencyjności całego polskiego przemysłu lotniczego – powiedział Prezes Zarządu Janusz Zakręcki. – Dzięki inwestycji zyskaliśmy innowacyjne i przyjazne środowisku obiekty, wyposażone w nowoczesną linię technologiczną, wysoce efektywne urządzenia ochrony atmosfery i neutralizator ścieków oraz najwyższej klasy zabezpieczenia chroniące pracowników oraz środowisko – dodał Prezes J. Zakręcki. Anodowanie jest kluczowym procesem z punktu widzenia trwałości i odporności na korozję elementów metalowych stosowanych w produkcji lotniczej. W nowym obiekcie wybudowanym w PZL Mielec za kwotę ponad 30 mln zł zastosowano proekologiczne i innowacyjne technologie procesu anodowania, stosowane w zaledwie kilku miejscach na świecie. Dzięki nim procesy te będą przeprowadzane w sposób bezpieczniejszy zarówno dla pracowników, jak i środowiska naturalnego. Chodzi przede wszystkim o eliminację rakotwórczego chromu sześciowartościowego z procesu technologicznego i zastąpienie go środkami bardziej przyjaznymi środowisku. Źródło: dlapilota

Komentarze