![]() |
| Foto: Airbus Media/A330 MRTT+ |
Polska jest coraz bliżej pozyskania wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących Airbus A330 MRTT+. Temat był jednym z elementów polsko-hiszpańskich rozmów o obronności przeprowadzonych w Madrycie, a według informacji branżowych mediów docelowo Siły Powietrzne RP mogą otrzymać nawet cztery takie maszyny. Podczas wizyty w Hiszpanii wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w MON Magdalena Sobkowiak-Czarnecka spotkali się z przedstawicielami hiszpańskiego resortu obrony. Drugiego dnia delegacja odwiedziła zakłady Airbus Defence and Space w Getafe, gdzie znajduje się linia na której przebudowywane są samoloty A330 do wersji MRTT oraz centrum obsługi ciężkich transportowców A400M. Rozmowy dotyczyły zarówno współpracy wojskowej, jak i potencjalnych wspólnych programów zakupowych. Według komunikatu MON Polska i Hiszpania analizują możliwości współdziałania w zakresie nowych zdolności lotniczych m.in. przy zakupie A330 MRTT+ w ramach tzw. opcji common procurement. Według pojawiających się informacji, rozważany jest zakup czterech airbusów A330 w najnowszej wersji MRTT+ opartej na A330-800, która staje się już standardem przy nowych zamówieniach. Dwie maszyny miałyby zostać pozyskane z wykorzystaniem europejskiego instrumentu SAFE, a kolejne dwa egzemplarze mogłyby zostać zamówione w ramach klasycznej procedury zakupowej. Ograniczone moce produkcyjne oznaczają jednak, że do 2030 r. Airbus byłby w stanie dostarczyć Polsce dwa pierwsze samoloty, natomiast kolejne trafiłyby do użytkownika w późniejszym terminie. W czasie wizyty w Hiszpanii szef MON podkreślał znaczenie zdolności do tankowania w powietrzu dla pełnego wykorzystania potencjału polskich myśliwców, w tym F-35. Obecnie Polska korzysta w tym zakresie ze wsparcia sojuszników.Istotnym elementem rozmów była także współpraca przemysłowa. Podobnie jak we wcześniejszych przekazach, Airbus deklaruje inwestycje w Polsce o wartości liczonej w miliardach złotych. Miałyby one objąć rozwój kompetencji przemysłowych, współpracę z krajowymi przedsiębiorstwami oraz budowę zaplecza serwisowego i produkcyjnego. W 2023 r. Airbus wydawał w Polsce 500 mln dolarów rocznie. W 2024 r. kwota ta wzrosła już do 600 mln dolarów. Celem jest osiągnięcie 700 mln dolarów rocznie do końca dekady. (MON, Rynek Lotniczy)

Komentarze
Prześlij komentarz