Airbus wraz z kanadyjskimi partnerami rozpoczyna badania nad emisjami z samolotów bez emisji CO2


Airbus, we współpracy z kanadyjskimi partnerami z branży lotniczej i kosmicznej, rozpoczął badania nad rozwojem samolotów, które nie emitują dwutlenku węgla (CO2). Celem tego projektu jest opracowanie technologii, które pozwolą na stworzenie samolotów o zerowej emisji, co jest kluczowe w kontekście dążeń do zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia wpływu transportu lotniczego na zmiany klimatyczne. Ten projekt jest częścią szerszych wysiłków podejmowanych przez przemysł lotniczy na całym świecie, aby osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku. Technologie, które mogą zostać zbadane w ramach tego programu, obejmują m.in. napędy elektryczne, wodór jako alternatywne paliwo oraz inne innowacyjne rozwiązania, które mogłyby zrewolucjonizować sposób, w jaki podróżujemy samolotami. Jest to także przykład współpracy między sektorem prywatnym a naukowym, gdzie partnerzy z Kanady będą wspierać Airbus w zakresie rozwoju zaawansowanych technologii oraz testów, które mogą przyczynić się do osiągnięcia nowego standardu w lotnictwie, wolnego od emisji CO2.

Projekt o nazwie Contrail Research Yielding STimulating Advanced RQL Learning (CRYSTAL) rzeczywiście jest częścią działań mających na celu rozwój nowych technologii w branży lotniczej. Kampania testów naziemnych i lotniczych, która ma miejsce w siedzibie firmy Airbus w Mirabel (Kanada), dotyczy głównie programów badawczo-rozwojowych związanych z nowymi metodami uczenia maszynowego i zaawansowanymi technologiami systemów lotniczych, w tym optymalizacji lotów, poprawy efektywności silników i analizy danych zebranych w czasie rzeczywistym.

Siedziba Airbus w Mirabel (Kanada) jest jednym z głównych miejsc przeprowadzania testów naziemnych i lotniczych. To właśnie tam odbywają się kompleksowe próby samolotów, w tym A220, który jest stosunkowo nowym modelem, zaprojektowanym z myślą o efektywności paliwowej oraz niskim poziomie emisji. Testy te są kluczowe dla sprawdzenia działania nowych technologii w rzeczywistych warunkach operacyjnych.

Kampania testów naziemnych obejmuje m.in. symulacje warunków atmosferycznych, testy systemów komunikacyjnych, a także testy nowoczesnych systemów zarządzania lotem, które stanowią część projektu CRYSTAL. Testy lotnicze koncentrują się na zastosowaniu tych technologii w rzeczywistych warunkach lotów, a także na zbieraniu danych do dalszej analizy.  Źródło: skiesmag.com


 

 

Komentarze