14 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w Toruniu zakończone

W dniach od 29 lipca do 6 sierpnia 2021 r., na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, który był gospodarzem imprezy, rozegrane zostały Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. Zawody miały zostać przeprowadzone w Czechach, jednak z uwagi na obostrzenia pandemiczne nasi południowi sąsiedzi zrezygnowali ostatecznie z ich organizacji. W Toruniu kunszt akrobacji samolotowej zaprezentowało 35 pilotów z 9 krajów: Czech, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii i Ukrainy. Polskę reprezentowali: Artur Strączek, Rafał Przybylak, Robert Kowalik, Bartłomiej Pyzik oraz Marek Choim. Spora część zawodników wykonywała akrobacje na samolotach Extra 330SC. Ale na toruńskim niebie można też było zobaczyć takie typy samolotów jak: CAP 232, Sukhoi 31MX, Sukhoi 26M, SBACH300, GenP20, XA-42, AVA432MXS. Podczas Mistrzostw rozegrano cztery konkurencje. Piloci polecieli jeden program Free Known oraz trzy programy Free Unknown. Pierwszy weekend zawodów zgromadził na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego sporo mieszkańców, którzy przyszli podziwiać powietrzne ewolucje. W pozostałe dni, w godzinach popołudniowych fani akrobacji samolotowej również dopisywali.W klasyfikacji indywidualnej 1 miejsce ze złotym medalem wywalczył, lecąc samolotem Sukhoi 31MX, Dmitrij Samokhvalov (Rosja) z wynikiem 10839,50. Reprezentant Rosji wygrał trzy z czterech konkurencji. Na drugim stopniu podium stanął Oliver Bax (Niemcy), który wystąpił na samolocie Extra 330SC gromadząc 10659,71 punktów. Na trzecim miejscu uplasował się Robin Picard (Francja), który lecąc samolotem Extra 330SC zdobył 10616,80 punktów. Polacy zajęli następujące miejsca: Artur Strączek – 15 miejsce, Rafał Przybylak – 18 miejsce, Robert Kowalik – 23 miejsce, Bartłomiej Pyzik – 27 miejsce oraz Marek Choim – 29 miejsce. Pełne wyniki TUTAJ. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęli piloci z Rosji. Drugie miejsce wywalczyła z Francji. Trzecie miejsce na podium zajęli zawodnicy z Rumunii. Polscy piloci zajęli drużynowo piąte miejsce. Źródło: dlapilota