10. Szybowcowe Mistrzostwa Świata Kobiet w Australii

Polska ekipa spakowała szybowce (fot. Szybowcowa Kadra Narodowa/FB)
Od 3 stycznia br. najlepsze pilotki szybowcowe z całego świata rywalizowały podczas 10. Szybowcowych Mistrzostw Świata Kobiet, które rozgrywane były w Lake Keepit, w Australii.

Do rywalizacji o medale stanęło 47 szybowniczek, w tym 5 z Polski. Na zawodach w Australii Polskę reprezentowały:
– w klasie Standard – Agata Kaszczuk, Anna Piotrowska,
– w klasie Klub – Kinga Tchorz, Judyta Czyż,
– w klasie 18m – Joanna Biedermann.
Kapitanem drużyny był Tomasz Hornik.

Podczas mistrzostw rozegrano dziesięć konkurencji: pięć prędkościowych i pięć obszarowych, z czego jedna obszarowa została anulowana. Ze względu na pogodę nie zostały też wykorzystane dwa ostatnie dni zawodów, a pilotki straciły szansę poprawienia wyników.

16 stycznia szybowce zostały ustawione do startu. Miała to być którka konkurencja obszarowa. Jednak została ona odwołana. W pośpiechu i w piasku ściągano szybowce ze startu. W ostatnim momencie wszystko zostało zabezpieczone i przyszła burza, uwaga z deszczem. W trakcie deszczu powstała na lotnisku jedna wielka kałuża.

17 stycznia, ostatniego dnia mistrzostw, zadania również zostały ustalone a zawodnicy i załogi sumiennie ustawili wszystkie szybowce. Piątkowa konkurencja miała być również krótką konkurencją obszarową. Wydawało się jednak mało prawdopodobne ze względu na pogodę, że flota faktycznie mogłaby zostać uruchomiona. Po odczekaniu dodatkowej godziny i półtorej godziny po oficjalnym uruchomieniu 11:30, dzień został ostatecznie anulowany.

Tak oto wynikami z 10 konkurencji 15 stycznia zamknięto rywalizację podczas mistrzostw. Podczas ceremonii zamknięcia WWGC Lake Keepit drużyna francuska otrzymała złoty medal za łączne wyniki, Wielka Brytania srebrny medal, a Włochy otrzymały brązowy medal.

Francja zdominowała klasę 18-metrową dzięki konsekwentnym osiągnięciom pilotek Mélanie Gaduolet (8,137 punktów) i Anne Ducarouge (8,123 punkty), które zdobyły złoto i srebro. Trzecie miejsce zdobyła Katrin Senne (Niemcy) – 7,829 punktów. Polska zawodniczka – Joanna Biedermann – zajeła dziewiąte miejsce i zdobyła 6,658 punktów.
W klasie Standard zwyciężyła Sarah Arnold (USA), która prowadziła w tej klasie od początku mistrzostw. Sarah zdobyła łącznie 7,998 punktów. Drugie miejsce na podium zajęła Aude Grangeray (Francja) z wynikiem 7,932 punkty. Trzecie miejsce na podium zajęła Ayala Truelove (Wielka Brytania) z wynikiem 7,601 punktów. Polskie zawodniczki zajęły następujące lokaty: Agata Kaszczuk była jedenasta, a Anna Piotrowska na piętnastym miejscu.
W klasie Club tytuł mistrzyni zdobyła Elena Fergnani. Włoska zawodniczka zdobyła łacznie 7,859 punktów. Srebro zdobyła Christine Grote (Niemcy) z wynikiem 7,735 punktów. Trzecie miejsce na podium zajęła  Céline Rault (Francja) z wynikiem 7,708 punktów. Prowadząca prawie od początku mistrzostw australijska zawodniczka – Jo Davis – zajęła czwarte miejsce. Polskie zawodniczki zajęły  następujące lokaty: Judyta Czyż – siódme miejsce, Kinga Tchorz – ósme miejsce.
Gratulujemy wszystkim zawodniczkom!

Poniżej zamieszczamy też podsumowanie australijskich zawodów przez polską ekipę, która walczyła wytrwale do samego końca:

"Znacie ten dowcip z puentą: "a niesmak pozostał..." ?" – tak w jednym ze swoich postów napisał polski szybownik z Ostrowa na temat 10 Szybowcowych Mistrzostw Świata Kobiet w Australii w wersji nie fair play. Czy te słowa są zbyt mocne? Przeczytajcie post i oceńcie sami.

Na odległym o ponad 16 000 km spalonym zakątku ziemi, nasze Reprezentantki każdego dnia zmagały się w powietrzu z najlepszymi zawodniczkami z całego świata. Nie było łatwo, ponieważ zawody rozgrywane były w sponiewieranym przez pożary zakątku Australii, w upalnej aurze przekraczającej 40 stopni z domieszką piasku, który bezlitośnie nawiewany przez bryzę, przenikał wszystko na swojej drodze usypując na stojankach szybowcowych wydmy.