Lotnicza Strategia dla Europy

W dniu 7 grudnia 2015 r. Komisja Europejska opublikowała Komunikat p.t. Lotnicza Strategia dla Europy – Aviation Strategy for Europe. Działania określone w przedmiotowej Strategii mają na celu zapewnienie konkurencyjności europejskiego sektora lotniczego w ramach zmieniających się warunków jego funkcjonowania w skali globalnej. W ocenie Komisji konkurencyjne i efektywne lotnictwo ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej. 

Jednocześnie europejska branża lotnicza staje obecnie przed wieloma wyzwaniami, na które, w ocenie Komisji, należy adekwatnie odpowiedzieć. Opublikowany dokument, obok opisu aktualnej sytuacji w branży, zawiera propozycje działań mających na celu wykreowanie nowych możliwości biznesowych dla europejskiego sektora lotniczego. Jednym z najistotniejszych elementów Lotniczej Strategii dla Europy jest projekt nowego rozporządzenia dotyczącego wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i powołania agencji bezpieczeństwa lotnictwa Unii Europejskiej, które to rozporządzenie ma zastąpić aktualnie obowiązujące Rozporządzenie UE nr 216/2008. 
Projektowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie europejskiego systemu bezpieczeństwa lotnictwa do przyszłych wyzwań m.in. poprzez stworzenie adekwatnych, odrębnych regulacji dla funkcjonowania dynamicznie wzrastającego rynku bezzałogowych statków powietrznych. Opublikowana Strategia zakłada również wystąpienia Komisji do państw członkowskich UE zgromadzonych w Radzie, z projektami mandatów negocjacyjnych, które miałyby umożliwić negocjowanie w imieniu Unii umów o transporcie lotniczym z wybranymi państwami trzecimi. W ocenie Komisji takie umowy mogłyby przyczynić się do zachowania wysokiej pozycji konkurencyjnej europejskich przewoźników lotniczych wobec przewoźników z innych części świata. Lotnicza Strategia dla Europy zakłada również inne działania, jakie mogłyby zostać podjęte, aby poprawić funkcjonowanie branży lotniczej w Europie i tym samym przyczynić się do zwiększenia jej zyskowności. Chodzi głównie o kontynuację i zintensyfikowanie wdrażania projektu Single European Sky oraz utrzymanie wysokich standardów w obszarach bezpieczeństwa lotnictwa, ochrony lotnictwa, ochrony środowiska, kwestii socjalnych i praw pasażerów. Ponadto przewiduje się realizację projektów wspomagających innowacyjność branży i szerokie zastosowanie technologii cyfrowych. Szczegółowe informacje na temat Lotniczej Strategii dla Europy oraz szereg dokumentów źródłowych, które dotyczą Komunikatu Komisji można znaleźć pod adresem: www.ec.europa.eu. Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Komentarze