Nowy samolot dla Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego



Aeroklub Warmińsko Mazurski poinformował, iż Urząd Marszałkowski województwa ma zakupić samolot An-2 z turbinowym silnikiem Honeywell, który ma być sfinansowany z funduszy europejskich. 

Pierwotnie miał to PC-12 lub PC-9, lecz po burzliwych dyskusjach wybrano An-2. Samolot ma pojawić się w okolicach 20 czerwca - 15 lipca 2015. Jako ciekawostkę dodamy, że będzie to pierwszy egzemplarz pierwszej serii produkcji seryjnej. Urząd Marszałkowski w Olsztynie zgodził się też na umieszczenie reklamy skydive.olsztyn.pl na dolnej powierzchni lewego skrzydła, a Aeroklubu na pozostałych powierzchniach. Kadłub będzie podzielony na Miasto, Region i Uniwersytet. Dzięki zakupowi AN-2 TPE-331 osiągnięty został w końcu długo oczekiwany kompromis z Prezydentem Miasta i Lasami Państwowymi - drzewa spokojnie mogą sobie stanowić przeszkody lotnicze, rosnąc w ścieżkach podejścia i zagrażając ludzkiemu życiu i zdrowiu. W przypadku PC-12 trzeba by było ciąć. Na zakup samolotu mają zostać przeznaczone fundusze, które pozostały jeszcze do wydania w ramach programu Polska Wschodnia, gdzie aż 85 proc. sfinansuje Unia Europejska. Źródło: Aeroklub Warmińsko Mazurski

Komentarze