Jubileuszowy rok dla Aeroklubu Częstochowskiego


2015 rok będzie szczególny dla Aeroklubu Częstochowskiego, Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Oficjalne uroczystości odbędą się we wrześniu przy okazji Jurajskich Zawodów Samolotowych, ale tak naprawdę przez cały rok będzie się działo dużo i każdy bez względu na wiek, czy umiejętności, również amatorzy, w ofercie Aeroklubu znajdą coś dla siebie.




Aeroklub Częstochowski – regionalny oddział Aeroklubu Polskiego utworzony w 1945. Bazą Aeroklubu Częstochowskiego jest lądowisko Częstochowa-Rudniki, położone kilka kilometrów od Częstochowy. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Częstochowie przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej 4.
Jest to aeroklub z dużymi osiągnięciami np. Całoroczne Zawody Szybowcowe im. Ryszarda Bitnera – Tadeusz Jacniacki, 1. miejsce. Aeroklub składa się z 5 sekcji: samolotowej, szybowcowej, mikrolotowej, spadochroniarskiej i paralotniarskiej.
Aeroklub jest organizatorem wielu imprez rangi Mistrzostw Europy i Polski w wielu konkurencjach lotniczych m.in. szybowcowych, spadochronowych, akrobacji modelami na uwięzi i innych. Zawody organizowane są na lotnisku w Runikach oraz na miejskim stadionie żużlowym Arena Częstochowa. Eksperci klubu biorą udział w szkoleniu załóg samolotów F-16 Fighting Falcon. Szkolenie odbywa na terenie lotniska w Rudnikach oraz w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Jednym z najwybitniejszych członków częstochowskiego aeroklubu jest Janusz Darocha, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowo-nawigacyjnym.

Włodzimierz Skalik – prezes Aeroklubu Częstochowskiego: Rzeczywiście kalendarz imprez, jakie zorganizujemy w tym roku, jest długi, wracają m.in. zawody szybowcowe, ale początek roku to także doskonały moment, aby podsumować miniony rok, a był on ważny, choćby ze względów organizacyjnych. Przede wszystkim zmienił się dyr. Aeroklubu, a jest to bardzo ważna stanowisko w naszym stowarzyszeniu, dyrektor w pewnym sensie jest jak „dyrygent”, który dla przeciętnego widza, czy słuchacza sprawuje taką funkcję na pokaz, a w rzeczywistości bez niego orkiestra nie jest w stanie grać, to on decyduje czy będzie to orkiestra przeciętne, czy wybitna. Od sierpnia 2014 roku dyrektorem Aeroklubu Częstochowskiego jest Agnieszka Olczyk. Na razie jesteśmy, jako zarząd, zadowoleni z tej współpracy, mam nadzieję, że będzie tylko lepiej, a trzeba przyznać że nie jest to „łatwy kawałek chleba” bo oprócz wiedzy lotniczej trzeba być także menadżerem oraz radzić sobie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Źródło: dlapilota

 

 

Komentarze