Nie ma chętnych do latania liniami Air Armenia



Przynajmniej do 20 grudnia nie polecą armeńskie linie Air Armenia. Powód: nie ma chętnych do latania tym przewoźnikiem.
W informacji dla pasażerów Ormianie poinformowali,że winę za taki stan rzeczy ponosi rosyjski ATM Corporation, czyli organizacja kontroli ruchu lotniczego. 11 września Rosjanie przestali świadczyć usługi ormiańskiemu przewoźnikowi, ponieważ Air Armenia była zadłużona zadłużona na 1,1 mln dolarów. Według ormiańskich informacji linia w kilka dni później zaczęła regulować zobowiązania, ale rosyjski komunikat tak przeraził niedoszłych pasażerów, że masowo zaczęli zwracać bilety, a linia znalazła się na skraju bankructwa. W efekcie zawiesiła całkowicie lot do okresu przed świętami Bożego Narodzenia.
Air Armenia nie jest dużym przewoźnikiem. Ma dwa wyleasingowane Airbusy A320s, jeden A319 i jednego Boeinga 737-500, oraz złożone zamówienia na dwie maszyny - Airbusa i Boeinga . Linia wystartowała w 2003 roku jako przewoźnik cargo - z trzema maszynami 2 AN-12 i jeden AN-32. W ubiegłym roku zaczęła latać jako linia pasażerska przejmując ruch Armavii - narodowej linii, która zbankrutowała. Był to także niewielki przewoźnik, latający do 30 portów. Air Armenia, ma 9 połączeń, w tym sześć do Rosji - z Erywania do Moskwy,Skt Petersburga,Soczi , Samary, Krasnodaru i Niżnego Nowgorodu,było to możliwe po podpisaniu między Armenią i Rosją międzyrządowej umowy ,która likwidowała wszelkie ograniczenia dotyczące ruchu lotniczego między tymi dwoma krajami. Teraz jedynym łącznikiem Armenii z Rosją są linie rosyjskie. Do Erewania lata 15 przewoźników z tego kraju. Oprócz tego Air Armenia latała także do Aten,Frankfurtu i Paryża, oraz sezonowo do Ammanu w Jordani i Larnaki na Cyprze.
Rosyjskie sankcje wobec Air Armenia, która całkowicie już spłaciła swoje zobowiązania są tym bardziej zaskakujące,że Ormianie pod naciskiem rosyjskim zgodzili się odłożyć parafowanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Zamiast tego zdecydowali oni wstąpić do Unii Celnej, którą teraz obok Rosji tworzą Białoruś i Kazachstan. Źródło: ekonomia.rp.pl

Komentarze