Sebastian Kawa wicemistrzem świata w wyścigach szybowcowych!

Od 1 do 8 czerwca 2019 roku, dziewiętnastu najlepszych pilotów szybowcowych na świecie rywalizowało się w 9. FAI Mistrzostwach Świata w Wyścigach Szybowcowych w La Cerdanya w Hiszpanii. 9. FAI Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych są finałem serii ośmiu wyścigów kwalifikacyjnych, które miały miejsce w ciągu roku, w różnych miejscach na całym świecie. Bierze w nich udział 20 najlepszych pilotów szybowcowych, wyłanianych podczas około rocznego cyklu zawodów kwalifikacyjnych. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Tilo Holighous z Niemiec startujący na szybowcu Ventus-3T (49 punktów), na drugim miejscu uplasował się Sebastian Kawa na szybowcu JS3 (35 punktów), a na trzecim Francuz Louis Bouderlique na szybowcu JS3 (28 punktów). 10 miejsce zajął Łukasz Wójcik, a 15 Adam Czeladzki.
Na mistrzostwa w Hiszpanii przyjechało 19 najlepszych pilotów z całego świata, a Polskę reprezentowało aż trzech pilotów: Sebastian Kawa na szybowcu JS3, Adam Czeladzki na szybowcu JS1 C Evo Jet, Łukasz Wójcik na szybowcu Ventus 3. Piloci rywalizowali startując z lotniska położonego w katalońskim mieście Alp, w powiecie Cerdanya. Lotnisko zostało założone w 1971 roku. Mistrzostwa świata w wyścigach szybowcowych – FAI World Sailplane Grand Prix Final są organizowane od 2005 roku. Warto dodać, że dla podniesienia widowiskowości tej dyscypliny trzy pierwsze konkursy rozgrywano w wysokich górach: Alpach, Nowej Zelandii oraz w Andach.
Źródło: dlapilota