Nowe radary PAŻP strzegą porządku na polskim niebie

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapewnia prawidłowe działanie infrastruktury i systemów łączności, nawigacji i dozorowania ruchu lotniczego (Communication, Navigation, Surveillance – CNS) w naszym kraju. Dba tym samym, by funkcjonujące urządzenia były nowoczesne i niezawodne, gwarantując bezpieczeństwo prowadzonych operacji lotniczych. Od niedawna kolejne cztery radary PAŻP pozwalają lepiej strzec porządku na polskim niebie.
Sieć nadajników i anten rozlokowanych w całym kraju stale się rozwija. Infrastruktura CNS dostosowywana jest bowiem do bieżącego zapotrzebowania i aktualnych rozwiązań, zmieniających się wraz z szybkim rozwojem technologii. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi konieczne inwestycje, zwiększając pokrycie radarowe, wzmacniając sygnał radiowy i utrzymując poziom świadczonych usług żeglugi powietrznej na najwyższym poziomie.
23 maja 2019 roku PAŻP oddała do pracy operacyjnej cztery nowe wtórne radary dozorowania MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) Mode S. Są to nowoczesne, dwukanałowe urządzenia o zasięgu do 200NM, dostarczające rozszerzoną wtórną informację radiolokacyjną Mode S. Wdrożenie nastąpiło po pozytywnym wyniku kontroli Urzędu Lotnictwa Cywilnego i uzyskaniu wpisu do Rejestru Lotniczych Urządzeń Naziemnych.
Ośrodki radiolokacyjne zlokalizowano w okolicach:
• Szczecinka – skrót operacyjny SCM
• Tarnobrzegu – skrót operacyjny TAM
• Łomży – skrót operacyjny LOM
• Rzeszowa – RSM
Głównym zadaniem radarów wtórnych jest uzyskiwanie informacji o pozycji samolotu i jego wysokości, jak również, dzięki funkcjonalności Mode S, dodatkowych danych przydatnych służbom operacyjnym. Najważniejszym celem nowych obiektów jest poprawa pokrycia radiolokacyjnego w polskiej przestrzeni powietrznej, a także – wraz z posiadanymi już wcześniej przez PAŻP radarami – zapewnienie informacji Mode S na terenie całego kraju.
Nowooddane do użytku ośrodki wyposażono w rozbudowany system zdalnego monitoringu parametrów radaru i urządzeń energetycznych oraz systemów klimatyzacji. Praca radarów jest monitorowana całodobowo i zdalnie przez personel techniczny Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z Ośrodków PAŻP w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.
Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Komentarze