Muzeum Lotnictwa Polskiego wyróżnione w rankingu CNN Travel

Portal internetowy należący do CNN - amerykańskiej telewizji informacyjnej, przedstawił listę 20-tu najciekawszych muzeów lotniczych na świecie. Wśród nich znalazło się Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa!
Co możemy przeczytać na temat samego muzeum i jak je widzi CNN: - Dominuje tu era samolotów komunistycznych. Wszędzie, gdzie spojrzysz w krakowskim muzeum, znajdują się maszyny z czasów ZSRR i czasów zimnej wojny. Wewnątrz znajdziesz dobrze zachowane ekspozycje towarzyszących lotniczych pamiątek. Muzeum posiada ogromną kolekcję samolotów. "Znajduje się w nim niezwykły zestaw nieodrestaurowanych samolotów sprzed I wojny światowej, które wciąż znajdują się w zniszczonym stanie, w którym zostały odkryte w Polsce pod koniec II Wojny Światowej. Część z nich została wywieziona z   Niemiec, aby oszczędzić je od alianckich bombardowań "- mówi Michael Oakey, redaktor naczelny w The Aviation Historian.
Muzeum znajduje się na Rakowicach-Czyżnych, jednym z najstarszych lotnisk wojskowych w Europie. Lotnisko brało udział w obronie Twierdzy Kraków podczas I wojny światowej.
Baza służyła jako szkoła pilotażowa w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, a pod koniec lat dwudziestych stała się drugą co do wielkości bazą lotniczą w Polsce.
"To gratka dla konesera, z zatrzymanymi w czasie nietkniętymi samolotami sprzed I wojny światowej oraz rzadkim przykładem (od 1970 roku) jedynego na świecie dwupłatowca napędzanego silnikami odrzutowymi" - mówi Oakey o samolocie PZL M-15 Belphegor.
Na liście CNN obok krakowskiego muzeum znalazły się jeszcze takie muzea jak Muzeum Lotniczo-astronautyczne w Bristolu, Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Le Bourget czy Centralne Muzeum Sił Powietrznych w Monino znajdujące się na terenie Rosji. Cały ranking jest dostępny pod linkiem: https://edition.cnn.com/travel/article/best-aviation-museums/index.html
Źródło informacji: CNN / Muzeum Lotnictwa Polskiego

Komentarze

Popularne posty